האדומה

הצנחנים לדורותיהם

לוחמים | סיפורים | מקומות

מלוחם בפלוגת מרץ 94 בגדוד 890 ועד לאלוף פיקוד: "כבר במסלול אבי בלוט סומן כאחד שיגיע רחוק"

הקצין המוערך הועלה היום (חמישי) לדרגת אלוף בטקס בהשתתפות שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי. האלוף בלוט: "אני נושא בתרמילי את ניסיון חיי ואת כל שלמדתי". חבריו למסלול מפרגנים
האלוף אבי בלוט | צילום: דובר צה"ל

תת-אלוף אבי בלוט הועלה היום (ה') לדרגת אלוף בטקס שנערך במחנה 'רבין' (הקריה). הטקס נערך בראשות הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי ובמעמד שר הביטחון יואב גלנט ובנוכחות חברי פורום מטכ"ל, מפקדים ומשפחתו של האלוף. האלוף בלוט עתיד להיכנס לתפקידו כמפקד פיקוד המרכז בשבועות הקרובים.

מקבל את דרגת האלוף. רגע מרגש | צילום: דובר צה"ל

דרך ארוכה עבר בלוט בצה"ל עד שהגיע לדרגת אלוף. היא החלה בבא"ח המיתולוגי סנור, אז היה לוחם במחלקה 2 בפלוגת המסלול של מרץ 1994 של גדוד 890 תחת המ"פ גיא חזות. לאחר מכן יצא לקצונה וחזר לגדוד 890 לפקד על מחלקה ועל פלוגת החוד. הצטיינותו כקצין סללה את דרכו הלאה והוא כיהן במספר תפקידים, הבולטים שביניהם – מג"ד גדוד מ-101, מח"ט 551 ומפקד אוגדת יהודה ושומרון.

עם מינויו לאלוף חבריו למחזור מרץ 94 ב-גדוד 890 מספרים על החבר שהפך לגאוות המחזור. "אבי הוא פשוט בחור טוב", מספר בן בנדו חברו ממחלקה 1 במסלול, "זוכר אותו כחבר טוב וכחייל טוב. היה אהוב מאוד במחלקה שלו. תמיד עשה את העבודה. במהלך המסלול בקו לבנון במוצב ציפורן היה לנו הרבה זמן ביחד בבט"שיות. גם בחברון היינו הרבה פעמים ביחד בכל מיני פעילויות. תמיד היה על מה לדבר איתו. לא חשבתי שיגיע להיות אלוף. כל הכבוד לו. גאווה למחזור".

איתמר בן דוד, חבר נוסף של בלוט ממרץ 94, הוסיף: "כבר במסלול אבי בלוט סומן כאחד שיגיע רחוק. הוא היה עילוי. הוא היה בדיוק כמו הילד המוכשר הזה מקבוצת הקט-סל שאמרו עליו שהוא יגיע לאנ.בי.אי. אבי היה חייל מושלם. הוא היה מאותם חיילים שרכשו להם הערכה. אני זוכר שהוא לקח קשה את ההחלטה שלא להוציא אותו בהקצאה הראשונה לקורס מ"כים, אבל הוא התאושש והנה הוא אלוף. אני מעריך שהוא ראה את עצמו כבר אז עושה קריירה צבאית".

האלוף בלוט יחד עם שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי | צילום: דובר צה"ל

הדרכים של בן דוד והאלוף בלוט הצטלבו שוב הרבה שנים אחרי שסיימו יחד את המסלול. "כעבור 21 שנה מאז המסלול אבי הגיע לש.ג של חטיבת 551", סיפר בלוט, "הוא הסתכל עליי ואמר: 'איתמר, מה אתה עושה פה?'. עניתי לו שאני פה כבר עוד מעט 20 שנה'. הוא השיב לי: 'אני המח"ט החדש שלך ותשים גומיות'. עניתי לו מה שעניתי. התחבקנו ואחר כך יצא לי לשבת איתו במשרד לשתות קפה ולדבר. הוא היה מח"ט תובעני. באחד מימי המילואים עשינו תרגיל בקור אימים ואז ראיתי אותו. מיד אמרתי לו: ׳אני בן מחזור שלך, מה זו ההתעללות הזו?'. הוא ענה לי: 'אתה לא רואה שאני איתך?'. היו כמה מילואימניקים צעירים יוצאי מ-101 שהוא היה המג"ד שלהם. והם סיפרו שהוא היה תובעני מאוד ודרש מקצוענות. עבורו לוחם זה מקצוע שבו צריך להיות כל הזמן הכי מאומן וחד".

בטקס שנערך היום במחנה רבין אמר הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי: "מפקד פיקוד המרכז זה תפקיד מיוחד, הוא דורש הבנה ורגישות רבה. אבי, הגעתך למעמד הזה היא בזכות היותך מפקד שיודע לעשות, בעל מחשבה חדה, צלולה ועמוקה. בזכות הערכים שהובילו אותך, עוד מהיותך מפקד צעיר. לאורך כל הדרך עשית, נתת דוגמה אישית, וחינכת דורות של מפקדים צעירים לערכים האלה, הערכה רבה מאוד ובהצלחה.
במעמד זה, אני רוצה להודות לאלוף יהודה פוקס, על שלוש שנים מאתגרות מאוד. הובלת את הפיקוד בתקופה מורכבת ללחימה בטרור והבאת ביטחון לאזרחי הגזרה".

מפקד פיקוד המרכז הנכנס, אלוף אבי בלוט, אמר בטקס: "עלינו לעשות הכל כדי לייצר מציאות טובה ובטוחה לאזרחי המדינה, ועלינו גם לעשות הכל כדי להשיב את האמון בינינו לבין האזרחים. אני מצידי מתחייב לעשות את המיטב, בנחישות, בענווה ובתחושת שליחות. אני נושא בתרמילי את ניסיון חיי ואת כל שלמדתי, אני נושא בליבי תפילה להצלחה גדולה לנו כמדינה וכצבא ואני מתחייב לעשות הכל כדי להיות ראוי לאמון שניתן בי. ויותר מכך, שאהיה ראוי לקורבנם של טובי בנינו ובנותינו במלחמה הכה צודקת על חירותנו. וכן, יש לי תקווה לימים טובים ואמונה גדולה בעם ישראל ובנו כצבא וכמדינה".

Facebook

רוצה להיות מעודכן הרשם לניוזלטר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *