האדומה

הצנחנים לדורותיהם

לוחמים | סיפורים | מקומות

27 שנים לנפילתו של רס"ן נדב מילוא ז"ל, מפקד הפלחה"ן: "הייתה בו צניעות לצד יכולת פיקוד"

בבית העלמין של שדה אליהו התכנסו בני משפחה, חברים, תושבי הקיבוץ, לוחמים ומפקדים בצנחנים. מילוא ז"ל נפל בהיתקלות עם מחבלים ברצועת הביטחון בדרום לבנון
27 שנים לנפילתו של רס"ן נדב מילוא ז"ל, מפקד הפלחה"ן: "הייתה בו צניעות לצד יכולת פיקוד"
רס"ן נדב מילוא ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

לעולם לא נשכח אותו: בבית העלמין של קיבוץ שדה אליהו התקיימה אתמול (א') בשעת אחר הצהריים אזכרה מרגשת למפקד הנערץ ולאגדת הצנחנים רב-סרן נדב מילוא ז"ל, במלאת 27 שנים לנפילתו.

באזכרה השתתפו אמו בריג'יט מילוא, בני משפחה, חברי קיבוץ, חבריו לנשק, לוחמים ומפקדים ששירתו בחטיבת הצנחנים, הרמטכ"ל לשעבר רב-אלוף במיל' אביב כוכבי ומוקירי זכרו.

משתתפי האזכרה במלאת 27 שנים לנפילתו | צילום: שירה לביא

מפקד פלחה"ן צנחנים מילוא ז"ל נפל בגיל 24 בהיתקלות עם מחבלים ב-6 ביולי 1997, כשצעד בראש כוח הלוחמים שלו ליד מוצב ריחן בגזרה המזרחית ברצועת הביטחון בדרום לבנון.

במלאת 27 שנים לנפילתו של בנה אמרה האם השכולה בריג'יט: "התחושה ביום האזכרה קשורה למצב המדינה. מצד אחד טוב שנחסך ממנו מה שקורה פה ומצד שני חבל שהוא לא נמצא שנוכל להתייעץ ולדבר איתו".

הרמטכ"ל לשעבר אביב כוכבי עם גיל אלבוחר שהיה הנהג של הפלחה״ן.
נפגשו אחרי שנים באזכרה | צילום: שירה לביא

איך הרגשת באזכרה?

בריג'יט: "הופתעתי שהרבה אנשים זוכרים אותו ועד כמה הוא השפיע עליהם. השנה חשבתי לעצמי שלא יבואו כל כך הרבה אנשים, אבל באו הרבה. זה מרגש אותי לראות כמה הקשרים שנוצרו בצבא מהדהדים הרבה שנים הלאה. זה מאפשר לי להיות אופטימית שהעם מאוחד. יש עתיד למדינה. האחדות לא כל כך בסכנה".

מילוא ז"ל. השפיע על אנשים | צילום: באדיבות המשפחה

איך נדב הצליח לגעת בכל כך הרבה אנשים?

"בגלל הרכות, הביישנות והצניעות שלו יחד עם הרצון לעשות טוב ולבדוק את הדברים לעומק. הייתה בו צניעות אמיתית לצד רצון לדעת, סקרנות, יכולת הקשבה ויכולת פיקוד. היו בו דברים מנוגדים שעשו אותו מיוחד. אנשים התאהבו בו בגלל התכונות הפשוטות שהיו לו. הוא היה אדם טוב, רציני ואכפתי. הוא לא היה קיצוני אלא איש מתון. הייתה בו אנושיות. היה לו גם חיוך ומראה מזמין".

את זוכרת את השיחה האחרונה איתו?

"השיחה האחרונה עם נדב הייתה במוצאי שבת, שבועיים לפני שנהרג. נדב אמר שנשארו לו עוד שבועיים להחזיר את כולם הביתה. אחיו בועז אמר לו: 'מסכנים החיילים שלך ששוכבים במארבים כל לילה ועוד לא ראו מחבל'. נדב ענה לו: 'אל תדאג, יש לי עוד שבועיים אולי עוד נספיק להרוג מחבל'. שאלתי אותו: 'מה יותר חשוב להרוג מחבל או להחזיר את כולם הביתה?'. נדב ענה לי: 'אפשר להרוג מחבל וגם להחזיר את כולם הביתה'. בהלוויה שלו רציתי לצעוק לו: 'החזרת את כולם הביתה ולא אותך'".

ההתכנסות במצפה נדב | צילום: פדואל ברקאי

אחרי האזכרה בבית העלמין עלו כולם למצפה נדב, שמשקיף על העמק המדהים. מילוא ז"ל היה קצין ערכי ומערך מאוד בחטיבת הצנחנים. רבים ניבאו לו קריירה צבאית ארוכה ומצליחה.

הקשר שלו עם הרמטכ"ל לשעבר אביב כוכבי, שכאמור הגיע לאזכרה, נרקם כשכוכבי היה מג"ד 101 ומילוא היה מפקד פלוגת המסלול של מרץ 1995.

Facebook

רוצה להיות מעודכן הרשם לניוזלטר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *